Často kladené dotazy

Kryptoměny

 • Co jsou to kryptoměny?

  Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny/peněz. Z hlediska zákona a daní v ČR se však nejedná o měnu, ale o věc. Tyto peníze jsou tvořené elektronicky a do oběhu jsou uvolňovány postupně a získávají se takzvaným “těžením”. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem je Bitcoin.

  Kryptoměny získávají každým dnem stále větší popularitu po celém světě. Podporují je společnosti jako Microsoft, Subway, Alza nebo i malé kavárny či restaurace.

  O zavedení kryptoměn už uvažují dokonce i některé národní banky. Ačkoliv se to teď možná nezdá, jednou nejspíš nahradí tradiční peníze tak, jak je známe dnes.

 • Jaké jsou výhody kryptoměny?
  • Decentralizace - nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku. Měnu nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi (za předpokladu zajištění dostatečné distribuce decentralizace).
  • Žádný prostředník - peníze se posílají přímo bez prostředníků, bank a kreditních společností. Uživatelé spolu komunikují přímo skrze P2P sítě.
  • Celosvětová a nezná hranice – je ji možné okamžitě zaslat na druhý konec světa, stejně jako osobě, která se nachází v bezprostřední blízkosti.
  • Neprolomitelná – silné šifrování zaručuje neprolomitelnost.
  • Anonymita- s transakcí nejsou spojené žádné osobní a citlivé údaje. Nárok na finanční soukromí by měl mít každý!
  • Transparentnost - je plně transparentní díky veřejné databázi zvané blockchain, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti. Nemůže tak dojít k podvrhu.
  • Nízké či žádné poplatky za transakce - oproti bankám nabízí digitální měny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování transakce minery (těžaři), kteří transakci zařadí do blockchainu.
  • Rychlost transakce - pokud posíláte SEPA platbu v EU, jedná se o 1 až 3 pracovní dny. Pokud chcete poslat peníze na druhou stranu světa, může se jednat o týden. Pokud ovšem využijete Bitcoin, případně jiné virtuální měny, které jsou vhodnější, jedná se o transakci v řádech vteřin, či minut.
  • Žádné odmítnuté platby - zaslanou měnu nelze po odeslání nijak stornovat nebo zrušit. Nemůže tedy dojít ani k chargebacku bankou či jinou institucí.
  • Globální hodnota - virtuální měny jsou obchodovány po celém světě prostřednictvím Internetu. Lze je takéž obchodovat na speciálních online burzách.
 • Jak se těží kryptoměny?

  Těžba je proces, při kterém se kontrolují a potvrzují transakce v síti. Tento proces celou síť také zabezpečuje. Je tedy jasné, že pro správné fungování kryptoměn je těžba nezbytná. Jelikož ale v síti neexistuje žádný centrální počítač, který by těžbu zajistil, musí těžbu zajistit počítače obyčejných uživatelů – těžařů. Těžba kryptoměn je ovšem pro výpočetní techniku velmi náročný proces, takže aby uživatelé měli motivaci těžit, tak systém těžaře bohatě odměňuje.

  Uživatel si do počítače nainstaluje speciální program a připojí počítač k internetu. Program se napojí na kryptoměnovou síť, začne zpracovávat příchozí informace a řeší u toho nelehkou matematickou úlohu. Takto pracují počítače všech těžařů. Těžař, jehož počítat vyřeší úlohu jako první, získá odměnu v podobě několika digitálních mincí.

 • Nejznámější kryptoměny?

  Bitcoin (BTC)

  Nejznámější, nejrozšířenější a taky první kryptoměna. Bitcon funguje od roku 2009, kdy ho popsal a vytvořil Satoshi Nakamoto. Do dnes se neví kdo to je a jestli je to jeden člověk nebo skupina lidí. Zkratka měny je BTC. Celkové množství Bitcoinů je omezené. Do roku 2140 bude vytěženo 21 miliónů Bitcoinů a tím to skončí. Drtivá většina bude vytěžena zhruba v roce 2030. Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst a lze jím tedy platit i haléřové položky.

  Litecoin (LTC)

  Alternativní digitální měna, tzv. altcoin, založená na Bitcoinu. Litecoin vznikl 7. října 2011 a vytvořil ho Charles Lee, jako první začal využívat algoritmus scrypt. Stejně jako u bitcoinu je důležitou vlastností plná decentralizace – nikdo nemůže Litecoin jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, kontrolovat toky nebo způsobovat inflaci. Zkratka měny litecoin je LTC. Momentálně je litecoin považován za digitální stříbro (zlato je bitcoin). Jeho hlavní výhodou jsou menší poplatky za transakce. Celkové množství litecoinů je omezené na 84 milionů, to znamená, že jich bude 4x více něž bitcoinů.

  Ethereum (ETH)

  Ethereum je kryptoměna založená na blockchainu a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh „smart contracts” (chytrých kontraktů). Ethereum spadá do tzv. next-generation kryptoměn a někdy je také nazýváno „Bitcoin 2.0”.

  Bitcoin Cash (BCH)

  Bitcoin Cash je tzv. forkem Bitocinu. Oddělil se od něj v srpnu 2017. Důvodem oddělení byla nespokojenost části bitcoinové komunity s pomalým zpracováváním transakcí a vysokými poplatky. V bitcoinové komunitě není ale Bitcoin Cash příliš oblíben kvůli kontroverzním krokům jeho zakladatelů.

  Ripple (XRP)

  Velmi často je Ripple brán jak konkurent Bitcoinu. Ve skutečnosti se jedná o dvě naprosto rozdílné věci, které nemá smysl porovnávat. Oproti bitcoinu Ripple nabízí rychlejší čas vyrovnání a to v řádu několika málo sekund (u bitcoinu jsou to hodiny). Zatímco bitcoin se “těží”, Ripple je možné pouze nakoupit nebo získat darem.

 • Co je to blockchain?

  Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě.

  Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn, jež uchovává transakce provedené uživateli.

  Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit neoprávněné transakce.

 • Co je to ICO?

  ICO je zkratka anglických slov Initial Coin Offering, což se dá volně přeložit jako prvotní (veřejná) nabídka digitální měny. Je to první veřejný prodej digitální měny ještě před tím, než se tato měna dostane na burzy. Projekty založené na kryptoměnách se tímto snaží získat kapitál pro své další fungování.

  Do ICO se pouštějí firmy či projekty, které jsou přesvědčené, že s využitím digitální měny či měn dokáží vyvinout či vyvinuly užitečnou platformu či například aplikaci. Nebo může jít o vytvoření úplně nové digitální měny.

  Takové projekty většinou stojí na nápadu produktu či jeho vývojové verzi, která používá vlastní kryptoměnu (tokeny). Tato měna je zásadní pro fungování projektu, a proto je předpoklad, že pokud bude projekt úspěšný, hodnota této měny poroste.

Napište nám